2. júna 2018 sme z Bratislavy odleteli na Cyprus do mesta menom Paphos. V tomto meste sme 4 mesiace pracovali v hoteloch značky Constantinou Bros. Celý pobyt na tomto ostrove bol plný nenahraditeľných skúseností a zážitkov. Spoznali sme tam ľudí z rôznych štátov sveta, napríklad ľudí z Litvy, Gruzínska, Srí Lanky, Grécka, či dokonca Nepálu. Odlúčenie od rodiny a priateľov bolo ťažké, a hlavne prvé týždne nám dávalo to zvykanie na nové prostredie zabrať, no naučilo nás to samostatnosti a psychicky nás to posilnilo. Taktiež sa nedá povedať, že by práca bola ľahká, ale záleží to od pozície kde pracujete. Náročné bolo aj zvykanie na teploty a na skoro sto percentnú vlhkosť vzduchu, ale aj to sa dá prekonať. Odhodlali sme sa aj na pár výletov, napríklad sme boli na nádhernej pláži, ktorá má v preklade názov Afroditine skaly. Podľa legendy sa na tomto mieste zrodila bohyňa Afrodita. Boli sme aj v horách, dokonca na najvyššom vrchu Cypru, volá sa Olympus (1952 m). Posledné mesiace pobytu nám prešli pomerne rýchlo a 2. októbra 2018 sme pristáli v Bratislave, kde nás zaskočilo chladné počasie.
V rámci našej stáže sme mali zabezpečené ubytovanie na jednej z dvoch ubytovní Constantinou Bros, a tiež letenky, ktoré hradila agentúra. Z týchto ubytovní chodil každých 20 minút minibus, ktorý nás nosil do práce a naspäť na ubytovňu, minibusy ste mohli využívať aj počas vášho "day off", aby ste sa dostali do hotelov na jedno z troch zabezpečených jedál (ak ste pracovali nočné šichty mali ste aj štvrté jedlo, takzvanú druhú večeru). Naša pracovná náplň sa dosť líšila. Attila pracoval vo vonkajšom bare, ktorý sa nachádzal blízko pláže. Jano pracoval v reštaurácii. Obaja sme mali inú pracovnú dobu. Jeden pracoval osem a pol hodiny naraz, no druhý pracoval na "splits", čo znamená že pracujete 4 hodiny ráno a 4 večer s minimálne 5 hodinovou prestávkou medzi zmenami. Pracovali sme 6 dní do týždňa po dobu štyroch mesiacov. Zo základného platu sme si platili len naše výdavky na ostrove (výlety, suveníry alebo rôzne drobnosti ako sladkosti a potraviny keď sme si chceli variť sami).
Ostatným, ktorí by túto prax chceli skúsiť, môžeme spomenúť pár viet: Spočiatku sa nikomu nepáči. Netreba sa zľaknúť, je to normálne. Po nejakom čase si už upravíte harmonogram, a keď si nastavíte režim, bude to lepšie. Nebudete sa cítiť až tak sami, keď spoznáte kolegov a nájdete si priateľov. Takýto pobyt nie je pre každého, ale je to dobrá skúsenosť, ktorú sa oplatí zažiť, a ktorou nemôžete nič stratiť, iba získať. Stáž by sme odporučili študentom vyšších ročníkov, ktorí by si týmto spôsobom precvičili angličtinu na maturitné skúšky a zarobili nejaké peniaze na vysokú školu.

Ďakujeme vedeniu školy za túto možnosť.

Attila a Jano
Photo Number 1 Photo Number 2 Photo Number 3 Photo Number 4
Photo Number 5 Photo Number 6 Photo Number 7 Photo Number 8
Photo Number 9 Photo Number 10 Photo Number 11 Photo Number 12
Photo Number 13 Photo Number 14 Photo Number 15 Photo Number 16
Photo Number 17 Photo Number 18

Created with Web Album Generator